تاریخ : سه شنبه 29 آبان 1397     |     کد : 1159

تلاش موفق سازمان عون بن علی در حفظ و توسعه یکی از جاذبه های گردشگری منحصر به فرد تبریز

دکتر سعید کهنمویی مشاور دامپزشکی سازمان توسعه و عمران عون بن علی و پارک طبیعت شهرداری تبریز از افزایش تعداد حیوانات مجموعه پارک طبیعت و حیات وحش عینالی، وضعیت مطلوب حیوانات و تلاش موفق سازمان عون بن علی برای حفظ و توسعه مجموعه حیات وحش عینالی یکی از جاذبه های گردشگری منحصر به فرد شهر تبریز خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و عمران عون بن علی و پارک طبیعت شهرداری تبریز، سعید کهنمویی مشاور دامپزشکی سازمان با اشاره به افزاریش تعداد حیوانات پارک طبیعت عینالی توضیح داد: سال های قبل 16 رأس قوچ، میش و کل و بز زنده گیری و پس از انجام معاینات و تأیید سلامت و ویتامین تراپی به مجموعه حیات وحش انتقال یافتند.
کهنمویی ادامه داد: حیوانات بعد از آدپته شدن با محیط شروع به جفت یابی و قلمرو گزینی کرده و شاهد به دنیا آمدن سه راس کل و بز بودیم و امسال با انجام کارهای مناسب تغذیه ای و درمانی و ایجاد محیطی بکر و آرام شاهد به دنیا آمدن چهار راس دیگر از گونه کل و بز و سه راس قوچ و میش بودیم که در کل تعداد آن ها به 26 راس رسید و خوشبختانه امسال تلفات و مرگ میر نداشتیم.
مشاور دامپزشکی سازمان با عالی خواندن موقعیت جغرافیایی مناسب مجموعه حیات وحش در تفرجگاه عینالی تبریز بیان نمود: سازمان عون بن علی با محیا ساختن شرایط طبیعی و بکر تمام سعی خود را در احیای گونه های نادر و در معرض انقراض قوچ و میش و کل و بز به کار برده است و فضای سبز محصور شده با در نظر گرفتن تمامی فاکتور های زندگی طبیعی این حیوانات از جمله صخره ای بودن محل زندگی و آب و هوای مناسب منطقه آماده گردیده است.
وی با اشاره به فرا رسیدن فصل سرما و تمهیدات لازم صورت گرفته برای حیوانات این مجموعه افزود: حیوانات این منطقه با شرایط زمستانی استان سازگاری‌های لازم را دارند. سازمان عون بن علی با افزایش کنترل، ساماندهی آبشخور منطقه، خرید و دپوی علوفه مورد نیاز از بهترین مراتع استان آذربایجان شرقی و استان های همجوار، آمادگی لازم برای تعلیف دستی حیوانات در مواقع بارش برف را دارد.


مهدی عبداله نژاد