تاریخ : يکشنبه 13 بهمن 1392     |     کد : 148

  جاذبه های گردشگری

  جاذبه های گردشگری

  جاذبه های گردشگری

  - بقعه عون بن علی
  تاريخچه و مشخصات بنا :  شماره ثبت : 2747 تاريخ : 22/4/1377  قدمت : دوره  ايلخاني - قرن 9 هجري  اين بقعه در زمان ايلخانان مغول بنا شده است. اصل بنا مقبره و مسجد است در قرن نهم آباد بوده و در حمله عثمانيان تخريب گرديده و در زمان شاه عباس صفوي تجديد بنا شده است. بار ديگر در زلزله سال 1193 هجري ويران و اواخر قرن 13 توسط امين لشگر قهرمان ميرزا تعمير شده است. نوع مالكيت بنا اوقافي است. تعمير اساسي دیگری نيز از طرف اميرلشگر اسماعيل خان والي آذربايجان و فرمانده قشون شمالغرب در این بنا به عمل آمده است. در سالهاي اخير تعميرات اساسي از سوي سازمان ميراث فرهنگي كه شامل عمليات مربوط به استحكام بنا، عايقكاري پشت بام ها، توسعه ايوان ضلع شمالي جهت استراحت مراجعين و جلوگيري از رانش بنا صورت گرفته است. اين بنا به عينال ، زينال يا عينالي و يا بقعه عون ابن علي نيز مشهور است به روایتی اين بقعه مزار دو پسر حضرت اميرالمومنين علي عليه السلام بنامهای عون بن علی و زیدبن علی است و شايد دو تن از پاكمردان و محبان آن حضرت بوده اند كه نام عون بن علي و زيد بن علي داشته اند. 


  - برج یادمان شهدای گمنام تبریز
  یادمان شهدای گمنام تبریز شهدای جنگ تحمیلی ایران و عراق  یادمان شهدای گمنام عینالی یکی از یادمانهای باشکوه و کم نظیر در کشور می باشد  . این بنا در سال 1381 در حرکتی نمادین و با تاسی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب پی ریزی و در تاریخ30/6/1385  با الطاف الهی و تلاش عاشقان طریقت به پایان رسید و 8 شهید گمنام هشت سال دفاع مقدس را در دل خود جای داد . این عزیزان همواره ملجاء عاشقان و رهپویان طریق جهاد و شهادت خاصه مامن قاطبه ورزشکاران و کوهنوردان می باشد . شعر معروف استاد شهریار در تجلیل از رزمندگان اسلام : سلام ای جنگجویان دلاور ، نهنگانی به خاک و خون شناور بر این یادمان نقش بسته است .  اصول  اساسی لحاظ شده در طرح : - رعایت اصول معماری ایرانی اسلامی - توجه به شریعت و تعالیم مذهب تشیع - لحاظ اصول و مبانی طرح هادی گلزارهای شهداء - طرح معماری منحصر و بی بدیل - حفظ ظاهر ساده به تاسی از ظاهر شهداء  اصول  طرح و معماری خاص بنا : - رعایت سبک آذری در فرم معماری بنا - انتخاب مدول هشت در کلیه ابعاد ، اندازه ها و عناصر - خاتمه حرکت پایه ها در یک نقطه در بینهایت - استفاده از نقوش و تذهیب معماری اسلامی - استخراج و بهره گیری از اشعار مرتبط استاد شهریار
  مشخصات عمومی برج یادمان:
  ارتفاع : چهارده متر برج و دو متر پایه پله ای
  هدف : ثبت تاریخی
  تعداد قبور شهداء : هشت شهید گمنام
  تعداد پایه های برج : هشت 
  اشرافیت : کل شهر تبریز  
  فرم بدنه : منقش به نقوش برجسته اسلامی
  نوع سازه اصلی : بتن آرمه
  سازه پوسته : بتن کامپوزیت با چسب رزینی
  نفوذپذیری : صفر

  - سد شهید مدنی
  اين سد در پنج كيلومتري شمال شرقي تبريز (جاده تبريز - اهر) و در پشت ارتفاعات کوهستان عینالی واقع شده و با بهره‌برداري از آن علاوه بر متحول شدن چهره كشاورزي شهرستان تبريز، شرايط گردشگرپذيري كلانشهر تبريز نيز تغيير خواهد كرداين سد از نوع سنگ‌ريزه‌اي با هسته رسي و با حجم مخزن 361 ميليون مترمكعب احداث شده و با بهره‌برداري كامل از اين سد 25 هزار هكتار از اراضي كشاورزي منطقه دشت تبريز زير پوشش آبياري قرار خواهد گرفت. هدف اصلي ساخت اين سد مخزني تامين آب كشاورزي دشت تبريز، حل مشكل شوري آب آجي‌چاي با انجام تمهيدات لازم و كنترل سيلاب و جلوگيري از خسارات وارده است. طول تاج سد 27725 متر، ارتفاع آن از بستر رودخانه 47 متر و عرض تاج آن هفت متر مي‌باشد.
  -  کوه  دند

  از کوههای مهم نزدیک به کوه عینالی کوه دند می باشد که چشمه های «ایمام آغاجی» و «سؤیدلو» را در جهات شرق و جنوب خود ، ارمغان دوستداران طبیت می دارد .
  صعود به قله ی دند به ارتفاع 2800 متر
  کوه دند (( دن داغی)) بلندترین کوه شمال شرقی شهر تبریز است .این کوه ه در دامنه جنوبی خود رودخانه آجی چای را دارد از مراکز مهم کوهنوردی مهم منطقه به شمار می رود. صعود به قلعه دن داغی از تبریز می تواند با گذر از کوه عینالی و کهلیک بولاغی و آجی چای و نیز از دره معروف پلنگ دره سی به سمت سویودلو و از انجا هم به سوی قله انجام گیرد .اما کوهنوردانی که بخواهند از کوه پیمایی بیشتر صرف نظر کنند می توانند مسیر بین تبریز تا پل رودخانه آجی چای که در کنار آبادی ونیار می باشد با اتومبیل رفته و از انجا نیز به سمت سویو دلو صعود کنند .سویودلو نقطه مشترک دو مسیر یاد شده است .از این نقطه تا انتهای کوه دن داغی یک ونیم ساعت می باشد .
  مسیر سوم که از روستای پکه چین صورت می گیرد بعد از رسیدن به ایمام اغاجی که در شرق کوه دن داغی می باشد از سمت شرق به سوی غرب ادامه یافته و در نهایت با ورود به دره شمالی از سمت شمال شرقی به قله کوه می رسد .
  زمان لازم از عینالی به دن داغی حدود 7 ساعت  واز ونیار به قله دو ونیم ساعت از پکه چین به ایمام اغاجی و انتهای کوه سه ونیم ساعت است . همچنین مسیر چهارم هم از ونیار به سمت ایمام اغاجی کشیده شده است که از انجا هم به سوی غرب و قله ی دند  کشیده می شود زمان لازم برای طی این مسیر حدود چهار ساعت می باشد  


  - رودخانه آجی چای و چشمه های داخل تفرجگاه
  اصلی ترین آب منطقه ی عینالی  همان رودخانه ی "آجی چای" است که تمام دره های شمالی کوه را از مشرق به غرب در می نوردد .
  این رود که از کوه "ساوالان" سرچشمه گرفته بعد از عبور از عینالی  به دریاچه ارمیه می ریزد . طبیعت زیبایی که در کنار این رود و در پشت کوه عینالی  پدید آمده گردشگران و کوهنوردان زیادی را به این دره ی زیبا جلب می کند . در سالهای اخیر بر روی این رود سد شهید مدنی ایجاد شده که با آبگیری این سد و تشکیل دریاچه سد شهید مدنی انتظار می رود با ایجاد امکانات رفاهی - تفریحی بر جذابیتهای منطقه دوچندان افزوده شود .

  آب های عینالی در سالهای گذشته با تحولات زیادی از لحاظ کمیت مواجه گردیده است . اغلب چشمه های آن ، یا به طور کلی خشک شده و یا که از میزان آب دهی آنها در قابل توجهی کاسته شده است . اما ، اصلی ترین آب منطقه ی عینالی همانا رودخانه ی آجی چای است که تمام دره ی شمالی کوه را از شرق به غرب در می نوردد . این رود که از کوه سبلان(ساوالان) سرچشمه گرفته و بعد از طی مسافتی به شمال شرقی عینالی وارد می شود ، بعد از عبور از شمال غرب این کوه ، راه خود را به سوی دریاچه ی اورمیه ادامه می دهد . طبیعت زیبایی که در کنار این رود و در پشت کوه عینالی پدید آمده ، گردشگران و کوهنوردان زیادی را به این دره که از طرفین به سمت رودخانه کشیده می شوند ، دیدنیهای این منطقه را دو چندان می کند . کسانی که به این دره ی دیدنی گام می گذارند چند ده متر مرتفع تر از رودخانه و در سمت کوه عینالی ، نهری را می بینند که این نهر آب شیرین رودخانه ی نهند را به سمت قسمتهای شمال غربی تبریز هدایت می کند . این نهر آب موجود کوهستان را افزایش داده و در مسیر راه تاثیرات خود را به روی دامنه های شمالی و غربی کوه در دید بینندگان طبیعت می گذارد .
   از بین چشمه های عینالی چشمه ی ((ترلان بولاغی)) از چشمه های دیگر معروف تر می باشد . این چشمه نزدیکترین چشمه به تپه بقعه بوده و در سمت شمالی آن واقع شده است . آب آن هم اکنون نیز جاری است ، بسیار خوردنی و یکی از آبهای کوهستان مذبور به شمار می رود . بعد از این چشمه ی جاری ، آب چشمه ی دوه چی کهلیک بولاغی قرار دارد ، که آب آن کمتر بوده و با این وجود آبشرب کوهنوردان را تامین می کند . همچنین، در سمت شرقی این چشمه و در اول دره ای مشرف به رودخانه ی آجی چای چشمه ی کهلیک بولاغی قرار دارد که آب آن نسبت به چشمه ی قبلی بیشتر بوده و با چند درخت بید پیرامونش مکان مناسبی برای استراحت  و تفریح  کوهنوردان و مردم عادی به شمار می رود. به غیر از چشمه های یاد شده در سمت شرقی عینالی چشمه ی داشکسن لر قرار دارد که آب آن ، هم برای شرب کوهنوردان مورد استفاده قرار می گیرد و هم برای آبیاری درختان که توسط کوهنوردان مورد استفاده قرار می گیرد و هم برای آبیاری درختان که توسط کوهنوردان در آنجا کاشته شده اند . وجود این درختان مکان استراحت خوبی را برای گردشگران فراهم نموده و تعداد زیادی از مردم ، روزهای تفریح و استراحت خود را در آن حوالی سپری می نمایند .


  - آبشار تله کابین

  با تکمیل ساخت این آبشار به جاذبه های تفرجگاه بخصوص ایستگاه اول تله کابین افزوده خواهد شد


  - جاده اصلی تفرجگاه و چشم انداز زیبا نسبت به شهر
  تنها راه دسترسی و آسفالته این تفرجگاه جهت صعود به بالای کوه جاده ای در حدود 4 کیلومتر با پیچ و خم های زیاد می باشد که نصب وسایل ورزشی و جنگلکاری طول مسیر و نصب آلاچیق ها منظره زیبایی به آن بخشیده است و در ایام پرتردد بصورت فشرده مورد استفاده قرار می گیرد ضمناً جهت انتقال سالمندان ، معلولین و جانبازان به بالای کوه در سال های اخیر چند دستگاه تاکسی ون در نظر گرفته شده  است .


  - وجود دره ها و سخره های زیبا و اغلب صعب العبور
  دره های متعددی که بین بلندی های کوه عون بن علی (عینالی) ایجاد شده اند، از هر لحاظ دیدنی هستند. پاره ای از این دره ها، که معروف تر از بقیه هستند، مورد علاقه ی کوهنوردان و گردشگران می باشند. یک از این دره ها، دره ی ((ایلان اوچانلار)) واقع در سمت جنوبی قله و ضلع شمالی ایستگاه اول تله کابین می باشد. یک طرف این دره شامل تخته سنگ های مرتفع و بلندی است، که در نوع خود جلوه ی خاصی به کوه می دهند. این سنگها محل تمرین کوهنوردان و سنگ نوردان بوده و اغلب این ورزشکاران، تمرینات فنی خود را از اینجا شروع می نمایند. سمت دیگراین دره از پایین تا انتهای کوه موقیعتهای خوبی را برای استراحت عمومی قرار می دهند . دره ی دیگری که در سمت جنوبی عون بن علی (عینالی) قرار دارد و یکی از دره های استثنایی و جالب کوه می باشد، دره ی ((قلبه زن)) نام دارد این دره که مابین دکل مخابراتی و دره ای ((داشکسن لر)) واقع است با خاک قرمز رنگ خود منظره ی زیبایی پیش روی کوهنوردان قرار می دهد. به غیر از این مورد، سنگ های کوچک و بزرگی که در بالای بلندها، علی رغم فرسودگی و ریزش قسمت های پائینی پابرجا مانده اند، منظره ی جالبی را در دید بینندگان خود به نمایش می گذارند. با توجه به این که رفتن به این دره مهارت های لازم را طلب می نماید، لذا تنها کوهنوردان برای طی مسیر آن رغبت نشان می دهند. اما، در سمت شمالی دکل مخابراتی دره ای که بطرف ((آجی چای)) کشیده می شود با نام ((قانلی دره)) مشهور بوده و یکی از دره های دیدنی این کوه به حساب می آید. از بین دره های عون بن علی (عینالی) دره ی ((کهلیک بولاغی)) و دره ی ((دوه چی کهلیک بولاغی)) که هر دو شمال قله و نزدیک هم واقع شده اند، از دره های دیدنی عون بن علی (عینالی) محسوب می شوند. این دره ها که به سوی رودخانه ی ((آجی چای)) کشیده شده اند از دره های معروف کوه به شمار می روند.

  - پهنه های جنگلکاری شده
  - با توجه به اینکه پروژه جنگلکاری و تفرجگاهی کوهستان عینالی فاز بندی شده است فاز اول این پروژه ، جنگلکاری دامنه های مشرف به شهر تبریز و در حدود 1000 هکتار می باشد  که با جنگلکاری صورت گرفته چشم انداز  زیبایی در این کوهستان شکل گرفته است و محل مناسبی برای گردشگری و استراحت مسافران بوجود آورده است .


  - توربین های بادی
  در کوهستان عینالی اکثر روز های سال، باد وجود دارد . که اغلب در بهار و تابستان با شدت بیش تری و در پاییز و زمستان با شدت کم تری می‌وزد و شدت آن به قدری است که درختان کاشته شده در تفرجگاه عینالی را اغلب به یک سمت خم می‌کند. توربین های بادی عظیمی که به صورت افقی در چند قسمت از کوهستان عینالی داخل تفرجگاه نصب شده اند  در شرایطی که وزش باد مناسب باشد، با چرخش هر کدام از این پره ها مناظر زیبا و دیدنی را بوجود می آورد و بیش از هر چیز در ابتدای ورود به این شهر توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند.  مشخصات فنی توربین بادی 660 کیلو وات عون بن علی در تبریز
  پارامترهای فنی مشخصات توربین بادی 660
  طول عمر مفید : 20 سال
  شرایط دمایی : 20 تا 40 درجه سانتیگراد
  قطر روتور : 47 متر
  سطح جاروب شده : 1735 متر مربع
  سرعت چرخش روتور : 5 ،28 RPM
  طول پره : 9/22 متر
  ترمز آیرودینامیکی Fcathered
  جهت چرخش : روتور ساعتگر
  سیستم های کنترلی : Fitch  controI/optisIip
  ارتفاع برج : 40 متر
  نوع ژنراتور آسنکرون : 50 هرتز
  دور ژرناتور :   1515 – 1650 RPM
  نوع گیربکس : خورشیدی / محورهای موازی
  حداقل سرعت برای شروع بکار : 4 متر بر ثانیه
  سرعت باد برای تولید اسمی : 15 متر بر ثانیه
  حداکثر سرعت قابل تحمل : 25 متر بر ثانیه

  - مزرعه شتر مرغها
  - گلهای عینالی  آلبوم تصاویرجاذبه های گردشگری
  عکسی برای این آلبوم ثبت نشده است.
  PDF چاپ چاپ